- (//)


 

Haberin Devamı >>>

Altın fiyatları bugün ne kadar? Çeyrek altın ne kadar oldu? Vatandaşlar 15 Nisan altın fiyatlarındaki son durumu merak ediyor. Kapalıçarşı’da çeyrek ve gram altın fiyatları ne durumda? Altın fiyatları 2018’de yükselişte mi? Son dakika altın fiyatlarındaki rakamlar nasıl? Güncel altın fiyatlarındaki dalgalanmalar devam ediyor. Bilindiği üzere yaz mevsiminin yaklaşması ve düğün sezonun açılmasıyla birlikte hediyelik altın almak isteyen vatandaşlar, altın fiyatlarını ve çeyrek altındaki son durumu sorgulamaya başladı. Çeyrek altın hediye ve yatırım olarak sağlam bir zeminde oturuyor. Bugün satışta 292,04 lira olan çeyrek altın, alışları 285 lira 58 kuruştan yapmaya başladı. Yarım altın saat 08.17 itibari ise alışta 569 lira 38 kuruş oldu. Aynı dakikalardaki satış fiyatı ise 584 lira 4 kuruş olarak gözlemlendi.
Altın fiyatları bugün Gram altın Çeyrek altın ne kadar Kapalıçarşı son dakika fiyatları sorgulanıyor. Canlı altın fiyatları ve güncel altın fiyatlarına karşı uzman yorumları nelerdir? Çeyrek altın ne kadar oldu? Ekonomide büyük değeri olan Altın dünyanın en değerli madenleri arasında yer alırken, bu hafta değerini ciddi oranda artırdı. Gram altın haftayı 178 liranın üzerinde tamamladı. Çeyrek altın yatırımcısına güzel kazançlar getirdi. Piyasadaki yüksek fiyatlar altın bozduracakların yüzünü güldürdü. Altın alacaklarsa bu artışlarda pekte memnun olmadı. Gram altın yatırımcının düşük işçilik maliyeti nedeniyle en çok tercih ettiği altın türü olmayı sürdürüyor. Bugünün alışlarına 178 lira 49 kuruştan başlanırken, satışlar 178 lira 62 kuruş üzerinden devam ediyor.
Altın fiyatları yatırımcılar ve yakınlarına hediyelik altın almak isteyen vatandaşlar tarafından merakla takip ediliyor, dikkatle inceleniyor. İşte, piyasalardaki altın fiyatları hakkında en güncel bilgiler...
Vatandaşların en çok tercih ettiği altın türlerinden olan çeyrek altın, yatırımcısının yüzünü güldürüyor, 292,4 TL’den satılan çeyrek altının alış fiyatı da 285,58 TL dolaylarında bir seyir gösteriyor.
15 Nisan 2018 Pazar günü altının gram fiyatı, 178,62 TL’den işlem görüyor.
En çok rağbet gören ve her zaman iyi bir yatırım aracı olarak görülen Cumhuriyet altını 1.191 TL’den alıcı buluyor.
Vatandaşların güncel fiyatını merak ettiği bir diğer altın türü ola yarım altın ise 584,7 TL civarlarında satılıyor.
Altın Nedir?Altın; parlak sarı renkli, yumuşak, paslanmayan, kolayca tepkimeye girmeyen ve doğada serbest halde bulunan bir elementtir. Yumuşak olması sebebiyle kolayca şekillendirilebilir ve bu özelliği, tarih boyunca farklı şekillerde kullanılmasına neden olmuştur. Günümüzde ise altın, kullanım alanı oldukça geniş olan değerli metaller arasında yer almaktadır.
Kimyada Au sembolü ile gösterilen altının atom sayısı 79 ve atom ağırlığı 196,9’dur. Sembolü, Latincede parlayan anlamına gelen Aurum‘dan gelmektedir. Erime sıcaklığı 1064°C’dir. Periyodik cetvelin IB grubunda yer almaktadır. Isıyı ve elektriği ile iletmektedir. Elektrokimyasal anlamda bir soy metaldir; ama yansız değildir.
Altın sıcaklık fark etmeksizin havadan etkilenmemektedir. Klor ve bromla tepkimeye girmekte, cıvayla çözünmektedir. Asitlerden ise etkilenmemektedir. Buna karşın kral suyu olarak adlandırılan hidroklorik ve nitrik asit karışımında çözünmektedir.
Altın Ayarı Nedir? Altının saflık derecesini yansıtan tanımlamalara; Türkiye’de ayar, dünyada ise karat (kırat) denmektedir. Altının yumuşak bir element olması sebebiyle mücevhercilikte kullanımı zordur. Yüzük, takı setleri gibi işçiliğin yüksek olduğu ürünlerde, altın saflığı değiştirilir. Sonucunda da ayar dediğimiz kavram oluşur.
Saf altın için 24 ayar tanımı yapılırken, doğada %100 saflıkta altın yoktur. Bu nedenle saf altın için %99,99 veya %99,95 saflıkta olduğunu bilmelisiniz. Kuyumculukta duyacağınız bir diğer kavram da bu aşamada ortaya çıkmaktadır. Has altın için binde ifadesi kullanılır ve buna milyem denir. Milyem; alaşım içerisindeki altın miktarının binde oranını tanımlamaktadır. Yani saf altın, 999,99 veya 999,95 milyemdir.
22 ayar altın ise 916 milyemdir ve yüzde 91,6 saflıktadır. Genellikle bilezik yapımında kullanılır ve yumuşaktır. 18 ayar altın ise yüzde 75 saflıktadır ve alyanslarda kullanılır. 14 ayar altın en sert olanıdır ve yüzde 75 saflıktadır. Kuyumcularda görülen takıların hemen hepsi 14 ayar altından üretilmektedir.
Altın Nasıl Elde Edilir? Altın MadeniTahmini olarak yer kürenin binde 1 milyondan birini altın oluşturmaktadır. Genel olarak, kuvars kayalıklar altın damlası içermektedir. Aynı zamanda volkanik kuvarslarda, denizin dibindeki yer kabukta ve yeryüzünde altın bulunması mümkündür. Günümüzde altın arama teknikleri; uzaktan, yer üstü ve yer altı olmak üzere 3 şekilde yapılmaktadır. Bu aşamaların hepsi, birbirini tamamlayıcı özelliğe sahiptir ve bu nedenle birlikte kullanılırlar.
Altının doğada bulunması için önce uzaktan algılama yapılarak hedef alanlar belirlenmektedir. Bunun için uydu fotoğrafları ile yeryüzündeki cevher içerebilecek kayalar, fay hatları ve kuşaklar işaretlenir. Ardından yer üstü aramalarına geçilir. Yer üstü aramaların başarısı için hedef alanların belirlenmesi oldukça önemlidir. Hedeflerin daraltılması için de jeokimyasal örneklemeler yapılmaktadır. Bu işlem için; dere kumları, toprak, kaya, su ve bitki örnekleri alınır. Aynı zamanda bölgedeki cevherleşme cinsi de analiz edilir.
Yer üstü aramaların ardından yer altı aramalara geçilir ve hedef alan sondaj ile kontrol edilir. Bu aşamayla birlikte cevher yapısı, tenörü ve miktarı belirlenir. İşte bu aşamada altın madeni olup olmadığı ortaya çıkmaktadır. Eğer bulunan maden altın yatağı ise açık veya kapalı ocak yöntemleri kullanılarak çıkarma işlemine geçilir. Hangi yöntemle çıkarılacağı ise cevherin yapısına, derinliğine, dağılımına ve tenörüne göre değişiklik göstermektedir.
Damar şeklinde cevherleşmenin söz konusu olduğu ve 1 tonda yaklaşık 10 gram altın içeren yataklar, kapalı ocak yöntemiyle çıkarılır. Düşük tenörlü ve etrafa saçılmış yataklarda ise açık ocak yöntemi tercih edilmektedir. Ek olarak, kayaç içerisindeki altın taneleri gözle görülebiliyorsa siyanür kullanmadan gravimetrik yöntemle zenginleştirilir. Eğer gözle görülmüyorsa siyanür mecburen kullanılmaktadır.
Altın içeren cevherler, parçaları öğütme değirmenlerinde hamur haline getirilmektedir. Elde edilen hamur içinde bulunan altın taneleri dağınık haldedir. Altın burada malgama tekniği ile ayrılır. Malgamalama işlemi uygulanan hamurun, konsantresi artırılır ve seyreltik sodyum siyanür çözeltisiyle işlenmesi sağlanır. Böylece altın ve sodyum siyanür reaksiyona girer, bileşik halini alır. Bileşik içindeki altınının çökmesi sağlanır ve çökelti içinden altın, gümüş dışındaki tüm maddeler alınır. Gümüş ise nitrik asit ile sülfürik asit etkileşmesiyle beraber çözünür ve elde altın kalır.
Bilinmesi gereken bir diğer nokta ise altın cevherlerinin tek başına bulunmadıklarıdır. Yandaşlar içerisinde dağılmış halde bulunan altın cevheri, siyanür liçi ile çözündürülür. Bu sırada solüsyona geçen altın iyonları aktif karbon üzerine absorbe ettirilir ve solüsyondan sıyrılır. Bu işleme malgama tekniği denir. Bu şekilde oluşan altın iyonları, elektro kazanım adı verilen yöntemle katı forma dönüştürülür. Katı forma dönüştürülen altın ise yeniden ergitilir ve ingot denen kalıplara dökülür. Sonucunda külçe altın üretilmiş olunur.
EN ÇOK YORUMLANANLAR Bu yazıya ilk siz yorum yapın.
Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.
Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir.