Özgen Acar - TC ve ABD Nereye? (1)

Cumhuriyet - Yazarlar (//)


 

TC ve ABD Nereye? (1) - Dört aydır Ankara'ya 'büyükelçi' atayamayan ABD Dışişleri Bakanı Reks Tillerson bugünlerde 3. kez Türkiye'ye geliyor! Kendisine eşlik edecek olan ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Herbert Raymon McMaster hafta sonunda Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim...

Haberin Devamı >>>

Sesler ve küller...
Özgen Acar)" href="/rss/2/73.xml">
ABD’den Türkiye’ye kritik ziyaret... Kriz yaratan iki isim Türkiye'ye geliyor
bugünlerde 3. kez Türkiye'ye geliyor! Kendisine eşlik edecek olan ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı
ile İstanbul'da görüştü.
Tillerson, geçen yaz Kongre'deki bir oturumda 'Müslüman Kardeşler örgütü Türkiye'de hükümetin bir parçasıdır!' demişti. McMaster ise İngiliz düşünce kuruluşu 'Policy Ekschange'in' düzenlediği toplantıda 'Türkiye ve Katar'ın, Ortadoğu'daki radikal ideolojilerin ana hamisi olduğunu' söylemişti!
Paul E. Funk
Amerikan askerlerinin koruduğu teröristleri ziyaretinde 'Türkiye'nin tehditlerinden endişelenmiyorum. Benim işim savaşmaktır!' diye sert konuştu.
, 'Suriye topraklarını teröristlerden temizleyeceğiz. Afrin'i de Suriye halkına teslim edeceğiz. Kararımız Münbiç ve Fırat'ın doğusu için de geçerlidir!' sözleriyle tepkisini açıkladı. Bakalım, ip üzerinde karşıdan karşıya geçmek isteyen iki inatçı keçinin söylemleri ne yönde gerçekleşecek!
'in maslahatgüzarlık duvarındaydı. Ankara'dan ayrılırken bana hediye etmişti…
'ün cenazesini, dünyanın 2. büyük zırhlısı Missouri zırhlısı, iki muhrip eşliğinde İstanbul'a getirdi.
6 Nisan… Cumhuriyet gazetesinde zırhlıyı Boğaz'da gösteren sekiz sütunluk fotoğrafın altında iki haber vardı: 'Missouri büyük ilgi ve sevgiyle karşılandı. Filonun gelişi Türk - Amerikan dostluğunun parlak bir ifadesi oldu' ve 'Münir Ertegün cenaze töreni dün yapıldı.'
'yu ayağına kadar getirerek, Japonya'nın 'kayıtsız şartsız' teslimiyet belgesini bu zırhlıda imzalatmıştı. Bu zırhlının seçiminin bu simgesel özelliği, 'Amerika'nın 2. Dünya Savaşı'ndan sonra Sovyet tehdidine karşı Türkiye'ye destek anlamını' taşımasıydı.
PTT, Missouri zırhlısı nedeni ile üç parçalık anı pulu çıkarmıştı. İzmir'de PTT Müdürü olan Babam
'ın önerisi ile 'komünizm tehdidi' altındaki 'Türkiye ve Yunanistan'a Yardım Yasası' yürürlüğe girdi. 2. Dünya Savaşı'nda ABD ordusunun Genelkurmay Başkanı, sonra Savunma Bakanı olan General
, bu amaçla bir yardım planı hazırladı.
ABD, Türkiye'nin 615 milyon dolarlık yardım isteğine karşılık 1948 - 1951 yılları arasında, 'hibe' olarak 62.4 milyon dolarlık yardım yaptı. Yunanistan'a 300, Türkiye'ye 100 milyon dolarlık askeri yardım sağladı.
Karayolları örgütü modernleştirildi, tarım makineleştirildi. Okul öğrencilerine süttozu ve peynir dağıtıldı. (Ben de sonraki yıllarda Siyasal Bilgiler Fakültesi'ndeki öğrencilik yıllarımda peynir ve margarin yağı dağıtımından nasibimi aldım...)
18 Şubat 1952… Kore bağlantısı, Türkiye'ye Kuzey Atlantik Anlaşması Örgütü (KAAÖ - NATO) üyeliği yolunu açtı. İzmir'de eski adı İtalyanca 'Paradiso (cennet)' olan Kızılçullu'daki (Şirinyer) Köy Enstitüsü binası, Güneydoğu Karargâhı yapıldı. Yakınındaki Roma dönemi sukemerinin bulunduğu Meles Çayı'nda uçurtma uçururdum…
1954… Kordon'da İzmir'in ilk büyük oteli olan Şehir Oteli de KAAÖ'ye verildi. İzmir Atatürk Lisesi'ne o tarihte bu binanın önünden geçerek giderdim…
Amerikan askeri yardımı olarak verilen malzemenin bakım ve yedek parça giderlerinin Türkiye bütçesinden karşılanması, ekonomik sorun yarattı. Bu amaçla yılda yaklaşık 145 milyon dolar gerekiyordu. Türkiye'nin 2. Dünya Savası sonrasındaki döviz birikimini eritti. İthalat artınca dış ticaret dengesi bozuldu.
Ayrıca, askeri yardımın büyük bölümü kullanılmış silahlar ve malzemeydi. Bu yardımın hukuksal sahipliği Temmuz 1947 Antlaşması'nın 4. maddesi gereğince ABD'ye aitti. ABD, onay vermezse Türkiye bu silahları isteği doğrultusunda kullanamazdı! (Devam edecek)
Sesler ve küller...
Okurlarımızın eleştiri, öneri ve dileklerini aşağıdaki iletişim bilgilerini kullanarak okur temsilcisi Güray Öz'e yazmasından büyük mutluluk duyacağız.
21 Haziran 2010 tarihinde yitirdiğimiz Cumhuriyet Gazetesi Başyazarı İlhan Selçuk'un yazılarından seçmeleri okurlarımızla buluşturuyoruz. Bu köşede aydınlanmanın bilgesi Selçuk'un günümüze ışık tutan yazılarını bulabileceksiniz.