FR: Şimdi SPD tabanını ikna etmek durumunda

DW World - Dünya (//)


 

Alman Hristiyan Birlik partileri ile Sosyal Demokrat Parti arasındaki koalisyon ön görüşmelerinde tartışmalı konular üzerinde mutabakat sağlandı. Bu konu bugünkü Alman gazetelerinin yorumlarında öne çıkıyor.

Haberin Devamı >>>

Alman Hristiyan Birlik partileri ile Sosyal Demokrat Parti arasındaki koalisyon ön görüşmelerinde tartışmalı konular üzerinde mutabakat sağlandı. Bu konu bugünkü Alman gazetelerinin yorumlarında öne çıkıyor.
"Sosyal Demokrat Parti (SPD) lideri Martin Schulz, en sevdiği projelerden olan genel sağlık sigortası ya da yüksek kazançlılardan yüksek vergi kesilmesi gibi konuları ön görüşmelerde karşı tarafa yine kabul ettiremedi. Sosyal demokratlar buna rağmen ön görüşmelerde çok sayıda insanın yaşamını iyileştirecek gözle görülür bazı başarılar kaydettiler. Örneğin işverenler ile çalışanlar hastalık sigortalarına eşit düzeyde prim ödemeye devam edecekler. Emeklilik maaşları istikrarını koruyacak. Ancak tüm bunlar, çok sayıda üyesi büyük koalisyona sıcak bakmayan SPD tabanını büyük koalisyon konusunda heyecanlandırmaya yetmeyecek. Kısacası SPD yönetiminin kendi tabanını birlikte davranma konusunda ikna etmesi için çok çaba sarf etmesi gerekecek."
"Eğer ön görüşmelerde kararlaştırılanlar uygulamaya konulacak olursa, o zaman yeni yasama döneminin sonunda bu hükümetin rüyaların hükümeti olmasa bile iş yapan bir hükümet olduğunun söylenmesi en olumlu sonuç olurdu. Kararlaştırılanlar uygulanırsa seçmenin 24 Eylül genel seçiminde CDU, SPD ve CSU'dan belirgin bir biçimde esirgediği güveni bu üç halk partisi yeniden kazanmış olacak. Ve de Almanya eğer ilerde Avrupa ve dünyadaki sorumluluklarını yeniden üstlenirse, -ki bu konuda ön görüşmelerin mutabakat metninde siyasi iradenin bulunduğuna dair işaretler var- işte o zaman sonuçta krizli durumdan kurtarılabilecek bir şeyler de çıkmış olacaktır."     
"Yeni büyük koalisyon ortakları vatandaşlarıyla ilgilenen, insanların küreselleşmiş bir dünyada da iş bulabileceği ve kırsal alanlarda da fırıncıların ve doktorların varlıklarını sürdürebilecekleri bir ortamın yaratılmasına çaba sarf eden güçlü bir devlet istiyorlar. Olası yeni büyük koalisyonun başlıca tınısı bu! Ve bu tını 'her şey şimdiye kadar olduğu gibi devam etsin' gibi de gelmiyor hiç kulağa."
"Hristiyan Birlik partileri ile SPD bir hafta boyunca kıyasıya ve acımasız bir biçimde yeni büyük koalisyonun en tartışmalı noktalarını ve hareket planını ele aldı. Sonuçta büyük vizyonlar ya da cesur gelecek projeleri çıkmadı ortaya. Ama en azından istikrarlı bir hükümetin temeli atılmış oldu. Bu, dünyanın çığırından çıktığı izleniminin oluştuğu, aşırı milliyetçilerin, popülistlerin ve siyasi bencillerin gelişmeleri geriye döndürmeye çalıştıkları bu dönemde aslında az bir iş değil."
SPD ile CDU/CSU aslında uzlaşmaya yanaşmıyordu. DW Berlin muhabirlerinden Christoph Strack, Cumhurbaşkanı Steinmeier'in sonuçta etkili olduğu görüşünde. (12.01.2018)
Almanya'da Hristiyan Birlik ve Sosyal Demokrat partilerinin koalisyon ön görüşmelerinde uzlaştığı mutabakat metninde Türkiye'ye vize muafiyeti ve AB üyelik müzakerelerinde yeni fasıl açılması öngörülmüyor. (12.01.2018)
Alman Hristiyan Birlik ve Sosyal Demokrat partileri arasındaki koalisyon ön görüşmeleri mutabakatla tamamlandı. Varılan mutabakatta Türkiye ile ilişkilere de değiniliyor. (12.01.2018)
Berlin'deki koalisyon ön görüşmelerinde mutabakat sağlandı. Liderler arasındaki pazarlık maratonu 24 saat sürdü. (12.01.2018)
Yorumunuz: Bize yazın Yazdır Bu sayfayı yazdır Kısa link http://p.dw.com/p/2qmqQ
SPD ile CDU/CSU aslında uzlaşmaya yanaşmıyordu. DW Berlin muhabirlerinden Christoph Strack, Cumhurbaşkanı Steinmeier'in sonuçta etkili olduğu görüşünde.
Alman Hristiyan Birlik ve Sosyal Demokrat partileri arasındaki koalisyon ön görüşmeleri mutabakatla tamamlandı. Varılan mutabakatta Türkiye ile ilişkilere de değiniliyor.
Hristiyan Birlik partileri ile Sosyal Demokrat Parti'nin liderleri ve meclis grup başkanlarının yaptığı toplantıda koalisyon ön görüşmelerinde izlenecek süreç ve ele alınacak konularda uzlaşıldı.
Bize yazın Yazdır Bu sayfayı yazdır Kısa link http://p.dw.com/p/2qmqQ
ABD Başkanı Donald Trump, İran ile yapılan nükleer anlaşmaya "son bir şans" daha vererek İran'a yönelik yaptırımların bir süre daha askıya alınacağını açıkladı.
Alman Hristiyan Birlik partileri ile Sosyal Demokrat Parti arasındaki koalisyon ön görüşmelerinde tartışmalı konular üzerinde mutabakat sağlandı. Bu konu bugünkü Alman gazetelerinin yorumlarında öne çıkıyor.
Suudi Arabistan tarihinde ilk kez kadın taraftarların stadyumda futbol maçı izlemesine izin verildi. Ancak 62 bin kişilik stadyumda tribünlerin büyük bir kısmı boş kaldı.
Gazeteci Şahin Alpay'ın tahliye talebini, perşembe günü AYM kararının kendilerine tebliğ edilmediği gerekçesiyle reddeden İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, cuma günü AYM kararını değerlendirerek ikinci kez reddetti.
Katalonya’nın incisi Barcelona’ya gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken 10 yer.