Trump İran'a yönelik yaptırımları "son kez" erteledi

DW World - Dünya (//)


 

ABD Başkanı Donald Trump, İran ile yapılan nükleer anlaşmaya "son bir şans" daha vererek İran'a yönelik yaptırımların bir süre daha askıya alınacağını açıkladı.

Haberin Devamı >>>

ABD Başkanı Donald Trump, İran ile yapılan nükleer anlaşmaya "son bir şans" daha vererek İran'a yönelik yaptırımların bir süre daha askıya alınacağını açıkladı.
ABD Başkanı Donald Trump, İran'a yönelik yaptırımlar konusunda beklenen kararını açıkladı. Trump, Cuma günü yaptığı açıklamada İran ile yapılan nükleer anlaşmaya "son bir şans" daha vererek İran'a yönelik yaptırımların bir süre daha askıda kalacağını açıkladı.
Ancak ABD Başkanı Trump, 2015 yılında yapılan anlaşmanın yeniden müzakere edilmesi, hataların giderilmesi ve İran'a daha sert koşulların getirilmesi gerektiğini savundu. "Bunun son bir şans" olduğu kaydeden Trump, aksi taktirde yaptırımların bir kez daha ertelenmeyeceğini ve ABD'nin nükleer anlaşmadan çekileceğini söyledi.
ABD hükümet kaynaklarından edinilen bilgiye göre Trump'ın bu kararı yaptırımların 120 gün daha ertelenmesini öngörüyor.
İran'dan ise Trump'ın açıklamalarına tepki geldi. İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, anlaşmanın yeniden müzakereye açık olmadığını söyledi. Zarif,  açıklamanın, sağlam bir uluslararası anlaşmayı Trump'ın çaresizce bozma çabalarından biri olduğunu söyledi.
Tahran yönetimi, İran için koşulların sertleştirilmesi durumunda anlaşmanın hükümsüz sayılacağı yönünde uyardı.
Avrupalı Bakanlar, Perşembe günü Trump'a İran'ın nükleer silah geliştirmesine engel olmak üzere 2015 yılında varılan anlaşmaya sadık kalma çağrısı yapmıştı.
Nükleer anlaşma İran ile ekonomik ilişkilerin normalleştirilmesini ve bu ülkeye uygulanan yaptırımların azaltılmasını öngörüyor. Buna karşılık İran en az 10 yıl süreyle nükleer programını önemli ölçüde sınırlandırarak nükleer silah üretimine geçmemeyi taahhüt etmişti. Anlaşmayı denetleyen Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA) İran'ın şimdiye kadar anlaşmaya uyduğunu belirtiyor.    
Anlaşma BM Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesi ABD, Almanya, İngiltere, Çin, Rusya, Fransa ve de AB arasında 2015 yılında ABD Başkanı Barack Obama döneminde imzalanmıştı. Donald Trump, başkanlık görevine seçilmesinin ardından İran ile varılan nükleer anlaşmayı "utanç verici" olarak nitelemişti.
ABD Başkanı Trump'ın İran'a yaptırım konusunda alacağı karar öncesi Avrupalı bakanlardan uyarı geldi. İran'a yönelik yaptırımlara geri dönülmesinin anlaşmayı tehlikeye atacağı belirtildi. (11.01.2018)
Rusya Devlet Başkanı Putin, Tahran’daki temaslarında İran ile P5+1 ülkeleri arasındaki nükleer anlaşmaya desteğini yineledi. Hamaney ise İran'la Rusya'nın işbirliğini artırarak ABD'yi yalnızlaştırabileceğini söyledi. (01.11.2017)
İran’ın nükleer programına ilişkin aksiyon planı 2015 yılının temmuz ayında İran ile uluslararası toplum arasında imzalanmıştı. Peki, anlaşma neleri öngörüyor, ABD içeriğinde nelerin değişmesini istiyor? (13.10.2017)
Yorumunuz: Bize yazın Yazdır Bu sayfayı yazdır Kısa link http://p.dw.com/p/2qmsb
ABD Başkanı Trump'ın İran'a yaptırım konusunda alacağı karar öncesi Avrupalı bakanlardan uyarı geldi. İran'a yönelik yaptırımlara geri dönülmesinin anlaşmayı tehlikeye atacağı belirtildi.
Almanya-Türkiye ilişkilerinde yumuşama eğilimi, Avrupa’nın ABD’ye yaptığı İran uyarısı Alman basınında öne çıkan konular.
İran ve Rusya, İran'daki protestoları görüşmek için toplanan BM Güvenlik Konseyi'nde ABD'yi sert bir dille eleştirdi.
Bize yazın Yazdır Bu sayfayı yazdır Kısa link http://p.dw.com/p/2qmsb
ABD Başkanı Donald Trump, İran ile yapılan nükleer anlaşmaya "son bir şans" daha vererek İran'a yönelik yaptırımların bir süre daha askıya alınacağını açıkladı.
Alman Hristiyan Birlik partileri ile Sosyal Demokrat Parti arasındaki koalisyon ön görüşmelerinde tartışmalı konular üzerinde mutabakat sağlandı. Bu konu bugünkü Alman gazetelerinin yorumlarında öne çıkıyor.
Suudi Arabistan tarihinde ilk kez kadın taraftarların stadyumda futbol maçı izlemesine izin verildi. Ancak 62 bin kişilik stadyumda tribünlerin büyük bir kısmı boş kaldı.
Gazeteci Şahin Alpay'ın tahliye talebini, perşembe günü AYM kararının kendilerine tebliğ edilmediği gerekçesiyle reddeden İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, cuma günü AYM kararını değerlendirerek ikinci kez reddetti.
SPD ile CDU/CSU aslında uzlaşmaya yanaşmıyordu. DW Berlin muhabirlerinden Christoph Strack, Cumhurbaşkanı Steinmeier'in sonuçta etkili olduğu görüşünde.
Katalonya’nın incisi Barcelona’ya gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken 10 yer.