10 Mart 2017 Cuma

Musul’da sivil ölüm artıyor: Bir haftada 400 öldü

Bağdat hükümeti, İran destekli milisler ve ABD öncülüğündeki koalisyonun Musul’u IŞİD’in elinden almak için başlattığı saldırıda ölen sivillerin sayısı artıyor. Bir hafta içinde 400'e yakın sivilin öldürüldüğü bildiriliyor.

Airwars isimli gözlemci grubun ifadesine göre ABD öncülüğündeki koalisyon, Mart ayının ilk haftasında Bağdat hükümeti ve Şii milislere Musul savaşında verdiği ‘destek’ sırasında yüzlerce sivili öldürdü. “7 günde 400’e yakın sivil öldürüldü” Açık kaynaklı veriler ve görgü şahitlerinin ifadeleri ele alınarak hazırlanan rapora göre, 1 Mart tarihinden bu yana Musul’un yoğun nüfuslu batı gölgeine düzenlenen 11 koalisyon saldırısında 250 ile 370 arası sivil hayatını kaybetti.

ABD’nin yayınladığı resmi veriler ile gözlemci kuruluşun verileri büyük bir zıtlık arz ediyor. ABD’ye göre, Kasım ayından bu yana kendi bombalarıyla ölen sivillerin sayısı sadece 21. ABD’nin, IŞİD’e karşı savaşın başlatıldığı üç yıldan bu yana bildirdiği sivil ölümleri de oldukça düşük bir düzeyde. Ancak Airwars gibi gözlemci kuruluşların, bölgede faaliyet gösteren aktivistlerin ve görgü şahitlerinin aktardığı bilgiler; ABD’nin verdiği rakamlardan çok daha fazla. Birleşmiş Milletler, Musul’a yönelik saldırı başlamadan önce şehrin batı yakasında 750 bin sivilin yaşadığını tahmin ediyordu. Bu sivillerden bir kısmı bölgeden göç ederek mülteci olurken, büyük bir kısmı hala daha şehirde. Yaşananlara dair neredeyse hiç bilgi akışının olmayan şehrin doğu yakası 19 Şubat’ta Bağdat hükümeti güçlerinin eline geçmişti.

Airwars’a göre 1 Mart’tan bu yana şehre düzenlenen en ölümcül saldırılardan biri, şehir içi mültecilere sığınak olan bir camiyi hedef alan ve 50 ile 80 arasında kişinin canına mal olan hava saldırısı. “Musul daha önce hiç bu kadar yıkıcı bir savaş yaşamamıştı” Şehirde meydana gelen en ölümcül saldırı ise 5 Mart tarihinde yaşandı. Devase bölgesinde eski bir devlet yerleşkesine Bağdat hükümeti güçleri, İran destekli Şii milisler ve ABD’nin Apaçi helikopterlerinin ortaklaşa düzenlediği saldırıda 130’a yakın sivil yaşamını yitirdi. Bölgeden kaynakların ifadesine göre “Musul, tarihte hiç böyle şiddetli ve yıkıcı bir savaş yaşamamıştı”. Bölgedeki yıkım fotoğraflara da yansıdı. Aynı gün, Şarin pazarının yakınlarına düzenlenen bir hava saldırısında ise 4 sivil öldü, 14’ü yaralandı.

Saldırı ve çatışmalar sonrası Devase bölgesi​ndeki yıkım… “Mart ayı Musul için şimdiden en kanlı ay” Airwars’ın verilerine göre bu ay, sivillere düzenlenen hava saldırıları açısından savaşın en kanlı ayıydı. ABD hava saldırıları Aralık ayında 134-187 arası cana mal olurken bu sayı Ocak ayında 254-369 arasıydı. ABD askeri yetkilileri ‘sivil kayıpları ile ilgili tüm iddiaları ciddiye aldıklarını’ ifade ediyor. ABD’ye göre 2014 yılından bu yana ‘IŞİD’e karşı’ yürütülen savaşta 220 sivil hava saldırılarında yanlışlıkla hedef alınarak öldürüldü. Airwars’ın aynı dönem için verdiği sivil kayıp sayısı ise bunun 10 katından daha fazla. Airwars’ın sivil kayıplar için verdiği sayı 2463 iken, grup “bu sayıların tespitinde ABD ile ortak çalıştıklarını ancak ABD’nin kullandığı gözlem sisteminin hatalı olduğunu” savunuyor.

Sivil kayıpları tahminlerin çok ötesinde Airwars’a göre ABD, sivil kayıplarını bilerek düşük göstermiyor. Sadece vurdukları bölgelerde sivillerin mevcudiyeti ve kayıpların sayısı ile ilgili gözlem yapmıyor. Bilindiği gibi ABD, sahadaki Bağdat hükümeti güçleri ve Şii milislerin yönlendirmesiyle de hava saldırıları yapıyor. Sivil kayıpların fazla olmasının bir nedeninin de bu olduğu belirtiliyor. Yalnızca ABD hava saldırılarında ölen sivillere ilişkin sayının dahi binin üzerinde olması Musul’da sivillerin ne denli bir durumla yüz yüze kaldığının göstergesi. Topçu saldırıları, roket ve füzeler, ağır silahlar, piyade tüfekleri, havan topları gibi birbirinden farklı onlarca silahla öldürülen Musullu sivillerin sayısına ilişkin gerçek sayının ne kadar olduğu bilinmiyor. Bu sayının oldukça fazla olduğunu söylemek ise, Musul’daki yıkıma bakılınca, pek de zor değil.

Mepa News

0 yorum:

Yorum Gönder