16 Şubat 2017 Perşembe

Yunanistan mültecileri "geri itme" yöntemiyle Türkiye'ye gönderiyor

Yunanistan, Türkiye ile arasındaki ‘geri kabul anlaşmasına’ uymayarak ülkelerine kaçak geçen sığınmacıları dövüp üzerindeki eşyaları gasp ederek Meriç Nehri üzerinden botlarla Türkiye’ye göndermeye devam ediyor. Ülkelerindeki savaştan kaçarak daha iyi bir yaşam için Yunanistan üzerinden Almanya’ya gitmek isteyen aralarında çocuklarında bulunduğu 14 Suriyeli ile 1 Afganistanlı mülteci dün gece Yunan polisi tarafından dövülerek zorla bota bindirilip Meriç Nehri üzerinden Edirne’ye gönderildi.

Ülkelerindeki savaştan kaçarak Almanya’da bulunan akrabalarının yanına gitmek için eşi ve çocuğuyla yasadışı yollardan Yunanistan’a geçen Suriyeli baba Muhammet Abdu, Yunan polisi tarafından bota bindirilip zorla Türkiye’ye gönderildiklerini söyledi. Aynı yollardan Yunanistan’a kaçak geçen Suriye uyruklu İman Meskudi, Yunan polisinin 2 gün aç susuz kendilerini bekletip Türkiye’ye gönderdiğini söyledi. Yunanistan’a yasadışı yollardan geçtiğini anlatan Meskudi, “Yunan sınır bize iyi davranmadı. Bizi iki gün aç susuz beklettiler. Daha sonra kamplara götürmeden ve hiç kayıt almadan saatlerce yürütüp bilmediğimiz bir bölgeden botlara binmeyeni dövüp üzerimizdeki cep telefonlarını nehir’e atarak Türkiye’ye gönderdiler. Türkiye’ye geçtiğimizde Türk askeri bize çok iyi davrandı” dedi.

www.haberler.com’a göre, Göç İdaresi yetkilileri, Yunanistan’ın ‘geri itme’ yöntemiyle 3 ayda 4 bin sığınmacıyı zorla botlara bindirip Meriç Nehri üzerinden Türkiye’ye gönderildiğini söyledi. Yetkililer, sığınmacıların ifadelerine göre Yunan polisi tarafından değerli eşyalarının gasp edilip işkence gördüklerini belirten sığınmacılardan yarıdan fazlasının Yunan polisi tarafından darp edildiklerinin doktor raporlarında kayıtlı olarak yer verildiğine dikkat çekti.

Atina / Balkan Günlüğü

0 yorum:

Yorum Gönder