13 Şubat 2017 Pazartesi

Yeni Alman Cumhurbaşkanı Trump karşıtı ve Türk dostu

Almanya’da koalisyon hükümetinin adayı eski Dışişleri Bakanı Steinmeier, 12’nci Cumhurbaşkanı seçildi. ABD Başkanı Trump’ın aksine bir denge profili çizdiği gerekçesiyle ‘Anti Trump’ olarak nitelendirilen Steinmeier, Türkiye’nin AB üyeliğini destekleyen isimlerden. Steinmeier ilk konuşmasında ‘Özgürlük ve demokrasi için cesaret çağrısı’ yaptı.

Almanya’da Federal Meclis’te yapılan 12’nci cumhurbaşkanı seçimi renkli görüntülere sahne oldu. Yazar, sinema oyuncusu, müzisyen ve spor dünyasından tanınmış simalar da seçime delege olarak katıldı. Türkiye kökenli yazar Feridun Zaimoğlu, dizi oyuncusu ve yazar Renan Demirkan gibi Almanya’nın yakından tanıdığı Türkiye kökenli sanatçılar da delege olarak oy kullandı. Toplam 22 Türkiye kökenli seçici delegenin katıldığı Cumhurbaşkanlığı seçiminde Hıristiyan Demokrat Birlik ile Sosyal Demokrat Parti’den oluşan büyük koalisyon hükümetinin adayı eski dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier (61), ilk turda bin 239 geçerli oydan 931 oyla 12’nci Cumhurbaşkanı seçildi.

Almanya’da Cumhurbaşkanını bin 260 seçici delegeden oluşan Federal Temsilciler Meclisi seçiyor. Temsilciler Meclisi’nde 630 Federal Parlamento millevekili ile eyaletlerin seçtiği 630 delege oy kullanıyor. Federal Temsilciler Meclisi Almanya’nın en büyük meclisi ve sadece Cumhurbaşkanını seçmek için toplanıyor. Hükümetin adayı Steinmeier’in ilk turda kazanması için 631 oy alması gerekiyordu. Steinmeier 931 oyla ilk turda seçimi kazandı. Steinmeier’i ilk kutlayan 18 Mart’ta görevi devralacağı Cumhurbaşkanı Joachim Gauck oldu. Hıristiyan Demokrat partili Merkel, SPD kökenli Steinmeier’in ‘Mükemmel bir cumhurbaşkanı olacağını’ söyledi.

Steinmeier, seçim sonrasında kürsüden delegelere hitap etti, Tunus’a yaptığı bir gezide bir Tunuslu kadının kendisine “Sizler bize cesaret veriyorsunuz” dediğini anlattı. Steinmeier şöyle konuştu: “Başkalarına cesaret veriyoruz. Bu, bizim ülkemizde her şey güzel olduğu için değil. Savaştan sonra barış, bölünmeden sonra birlik olabildiğimiz için. Zor günlerden geçiyoruz. Almanyamızın, umudun çıpası olması şaşırtıcı değil mi? Başkalarına cesaret verebiliyorsak, o zaman bizim de cesarete ihtiyacımız var.  Birleşik Avrupa’da özgürlük ve demokrasiyi muhafaza etmek için Almanya’nın cesarete ihtiyacı var. Sevgili vatandaşlar, cesur olalım. O zaman gelecekten endişem olmaz.”

0 yorum:

Yorum Gönder