13 Şubat 2017 Pazartesi

Rusya ABD'ye Snowden'i iade eder mi?

NBC News'in haberine göre ABD istihbarat yetkilileri, Rusya'nın Edward Snowden'i Amerika'ya yargılanması için geri yollanacağı planlarını keşfetti. Üst düzey bir istihbarat yetkilisine göre Rusya, Snowden'i iyi niyet göstergesi olarak Trump'a bir "hediye" göndermeyi planlıyor.

Snowden için ABD'ye geri dönmek, "Espiyonaj Yasası" altında birden çok suç için yargılanmak anlamına geliyor. Eğer suçu kanıtlanırsa, Snowden 30 yıl hapse mahkum edilebilir. Belirli şartlar altında idam cezası bile ihtimal dahilinde.

Snowden'in avukatı Ben Wizner, NBC News'e yaptığı açıklamada Rusya'nın planlarından haberdar olmadığını açıkladı. "Team Snowden, iddialardaki gibi hiç bir mesaj almadı ve endişelenmek için hiçbir sebebimiz yok."

Snowden'in kendisi ise, planlanan geri-iade eğer doğruysa, bunun Rus istihbaratıyla birlikte çalışmadığına dair "inkar edilemez bir kanıtı" ortaya çıkaracağını söyledi.

Edward Snowden 10 Şubat 2017'da Twitter hesabından (@Snowden) yaptığı açıklamada şöyle dedi: "Son olarak: Rus istihbaratı ile çalışmadığımın kesin kanıtı. Hiç bir ülke casuslarını teslim etmez, çünkü diğer aktif casuslar kendilerinin sırada olduğundan korkar."

Rusya'nın sözcüsü Dmitry Peskov, tüm söylenilenlerin ardından, haberin "saçmalık" olduğunu söyledi.

Edward Snowden kimdir?

1983 doğumlu Edward Joseph Snowden, ABD'li bilgisayar uzmanı, eski Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) ve eski Ulusal Güvenlik Dairesi (NSA) çalışanıydı. Gizli NSA belgelerini medyaya ifşa ederek NSA tarafından yürütülen küresel izleme aletlerinin işletme detaylarını, Beş Göz ortaklarını ve birçok ticari ve uluslararası ortağı ortaya çıkaran NSA sızıntılarını başlatmıştır.

Snowden'in gizli belgeleri ifşa etmesi Pentagon evraklarını sızdıran Daniel Ellsberg tarafından ABD tarihindeki en önemli sızıntı olarak nitelendirilmiştir. 5 Haziran 2013'te başlayan bir süreç PRISM, XKeyscore ve Tempora gibi internet izleme programlarının yanında ABD ve Avrupa'nın telefon metadatalarının alıkonulmasını ortaya çıkardı. Raporlar, Snowden'in NSA çalışanı Booz Allen Hamilton için çalışırken The Guardian ve The Washington Post'a sızdırdığı belgelere dayanmaktadr. Gazetelere yapılan siyasi baskılar sebebiyle Kasım 2013'e kadar The Guardian belgelerin yüzde birini yayımlayabildi.

Adil yargılanmayacağını düşünüp ülkeyi terk eden Snowden, başta Latin Amerika'ya kaçmayı düşünüyorken Julian Assange'ın tavsiyesiyle Rusya'ya gitti. Rusya’da havalimanında bir süre kaldıktan sonra Temmuz 2013’de 1 yıllık geçici siyasi sığınma hakkı aldı. Sürenin dolmasından sonra 1 Ağustos 2014’de 3 yıllık geçici oturum hakkı elde etti.

Bir tartışma konusu olarak Snowden çeşitli çevreler tarafından kahraman, ihbarcı, muhalif, hain ve vatansever olarak nitelendirildi. Snowden'e göre onu belgeleri sızdırmaya iten tek neden "halkı onlar adına ne yapıldığı ve onlara karşı neler yapıldığı konusunda bilgilendirmek"ti. İfşa edilen belgeler toplu gözetleme, hükümet gizliliği ve ulusal gizlilikle bilgi mahremiyeti arasındaki denge hakkındaki tartışmaları alevlendirdi. NSA ifşalarının basılmasından yedi ay sonra Snowden görevinin tamamlandığını belirtti.

Bir federal yargıç Aralık 2013'te hükümetin, "neredeyse kesinlikle" devlet içinde veya devlete gelen neredeyse tüm telefon konuşmalarından metadata toplayarak ABD anayasasına karşı hareket ettiğini dile getirdi. On gün sonra, başka bir federal yargıç gözetleme programının yasal olduğunu dile getirdi ve sonuç olarak programın anayasaya uygunluğunun en sonunda Yüce Divan'da tartışılması olasılığını yükseltti.

Snowden, onu devlet mallarının casusluğu ve hırsızlığıyla suçlayan Amerikalı yetkililer tarafından bir kaçak olarak görülüyor. Snowden şu an Rusya'da geçici sığınma altında yaşıyor.

Edward Snowden ile ilgili film

Ünlü yönetmen Oliver Stone Snowden'ın yaşamı hakkında Snowden adlı filmi 2016 yılında yayımlamıştır. 2014 yılında Laura Poitras tarafından Citizenfour adlı belgeseli hazırlanmış, 24 Ekim 2014'ten itibaren halk gösterimine açılmıştır.

0 yorum:

Yorum Gönder