9 Şubat 2017 Perşembe

Rus uçağı Türk askerinin olduğu binayı vurdu: 3 asker şehit

Olayın kasıtlı olmadığı, kazaen olduğu iddia edildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Rusya Federasyonu'na ait bir savaş uçağı tarafından DEAŞ hedeflerine yönelik icra edilen hava harekatı esnasında TSK unsurlarının olduğu bir binaya isabet eden bomba ile 3 askerin şehit olduğunu, 11 askerin ise yaralandığını açıkladı.

Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, Rusya'ya ait bir savaş  uçağı tarafından terör örgütü DEAŞ hedeflerine sabah 08.40 sularında düzenlenen  hava harekatında kazaen TSK unsurlarının olduğu bir binaya isabet eden bomba ile  üç askerin şehit olduğu, biri ağır 11 askerin yaralandığı belirtildi.

Yaralı askerlerin, tedavileri için süratle hastaneye ulaştırıldığı  ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Rusya Federasyonu yetkilileri, söz konusu olayın bir kaza olduğunu  ifade ederek, üzüntülerini ve taziye dileklerini iletmişlerdir. Olayla ilgili  inceleme ve çalışmalar iki tarafça sürdürülmektedir. Ayrıca, aynı olayla ilgili  olarak Rusya Federasyonu Başkanı Sayın Vladimir Putin, Cumhurbaşkanımız Sayın  Recep Tayyip Erdoğan'a üzüntülerini belirterek başsağlığı dileğinde  bulunmuşlardır.

Bizleri acı ve üzüntüye boğan bu olayda hayatını kaybeden aziz  şehitlerimize Allah'tan rahmet, şehitlerimizin değerli ailelerine, TSK ile yüce  Türk milletine başsağlığı ve sabır, yaralanan kahraman silah arkadaşlarımıza acil  şifalar dileriz."

Şehitlerin naaşı Gaziantepe getirildi

Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinde, sabah saatlerinde Rusya'ya ait bir savaş uçağı tarafından DEAŞ hedeflerine düzenlenen hava harekatında kazaen Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) unsurlarının olduğu bir binaya isabet eden bomba ile şehit düşen 3 askerin naaşı Gaziantep'e getirildi.

Halep'e bağlı El Bab bölgesinde şehit düşen 3 askerin cenazesi, karayolu ile Kilis'e, oradan da helikopterle Gaziantep'e getirildi. Şehitlerin Türk bayrağına sarılı naaşları, polis eskortu eşliğinde Gaziantep Adli Tıp Kurumu'na götürüldü.

Şehitlerin cenazesinin yarın düzenlenecek törenin ardından, memleketlerine gönderilmesi bekleniyor.

Genelkurmay Başkanlığınca, Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinde, sabah saatlerinde Rusya'ya ait bir savaş uçağı tarafından DEAŞ hedeflerine düzenlenen hava harekatında kazaen Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) unsurlarının olduğu bir binaya isabet eden bomba ile üç askerin şehit düştüğü, biri ağır 11 askerin yaralandığı bildirilmişti.

Putin'den Erdoğan'a taziye telefonu

Kremlin'den yapılan açıklamada, Putin'in, El Bab'da şehit olan Türk askerleri için Cumhurbaşkanı Erdoğan'a başsağlığı dilediği duyuruldu.

Açıklamaya göre; Putin, görüşmede, Rus uçaklarının koordinasyon eksikliği nedeniyle yanlışlıkla Türk askerlerinin bulunduğu binayı vurduğunu belirtti.

Açıklamada, iki liderin görüşmede ayrıca, Suriye'de terör örgütü DEAŞ'a karşı askeri koordinasyonun artırılması konusunda anlaştığı ifade edildi.

Erdoğan ve Putin'in Astana ve Cenevre barış görüşmelerinin ilerletilmesi için etkin şekilde çalışılması konusunda da mutabık kaldıkları ve Mart ayında Rusya'da gercekleştirilecek Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi'nin hazırlıklarına ilişkin görüş teatisinde bulundukları bildirildi.


0 yorum:

Yorum Gönder