14 Şubat 2017 Salı

PKK ve PYD liderlerine yakalama emri

Ankara Kızılay'da, Güvenpark otobüs durakları yakınında bombalı otomobille düzenlenen intihar saldırısına ilişkin soruşturma kapsamında PKK yöneticileri Murat Karayılan, Cemil Bayık, Fehman Hüseyin ile PYD lideri Salih Müslim'in de aralarında bulunduğu 38 kişi hakkında yakalama emri çıkartılması istendi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın nöbetçi sulh ceza hakimliğine gönderdiği talep yazısında, hakkında yakalama emri çıkartılması istenenler şöyle sıralandı:

"Salih Müslim, Cemil Bayık, Murat Karayılan, Mustafa Karasu, Hülya Oran, Nuriye Kesbir, Elif Yıldırım, Zübeyir Aydar, Duran Kalkan, Sabri Ok, Ali Haydar, Filiz Duman, Muzaffer Ayata, Mehmet Tören, İsmail Özden, Rıza Altun, Layika Gültekin, Güleser Törün, Remzi Kartal, Gülüşan Eksen, Menafi Bayazıt, Engin Karaaslan, Mahmut Dora, Gülizar Tural, Ayfer Kordu, Salman Kurtulan, Hülya Eroğlu, Sultan Kocabey, Süleyman Şahin, Mehmet Ali Çelik, Fehman Hüseyin, Fethi Şarlatan, Hamiyet Yalçınkaya, Mehmet Tahir Kılıç, Mehmet Üçer, Hejar Çelik, Nuran Er ve Şerif Boşbuğa."

Talep yazısında şüphelilerin bazılarının Irak, bazılarının Suriye'de bulunduğu, bir kısmına ulaşılamadığı, ifadelerinin alınamadığı kaydedildi ve haklarında yakalama emri düzenlenmesi istendi.

Yazıda, PKK/KCK üyesi olan ve örgütün HPG kanadında yer alan Seher Çağla Demir'in, diğer örgüt üyeleri Mehmet Veysi Dolaşan, Vahit Ayçil, Velat Cin, İbrahim Halil Demirer, Suphi Akbaş ile Şanlıurfa'da buluştuğu Demir'in, Kobani'den bu örgüt üyelerince getirildiği, akabinde terör saldırısında kullanılmak üzere otomobil satın alıp, bomba malzemelerini yükledikleri ifade edildi.

Aracın Güvenpark otobüs durakları yakınında patlatılması sonucu 39 kişinin hayatını kaybettiği, 324 kişinin yaralandığı, 109 kişinin iş yeri ve araçlarının zarar gördüğüne yer verilen yazıda, haklarında yakalama emri düzenlenmesi istenenlerin, PKK/KCK'nın yöneticisi olduklarına dikkat çekildi.


Salih Müslim: Türkiye padişah fermanıyla bizi yakalayamaz

Amerika'nın Sesi'nin Kürtçe servisinin sorularını yanıtlayan Müslim, yakalama kararına gerekçe olarak gösterilen Ankara'daki bombalı saldırıyla ilgisinin olmadığını belirterek, "Herkes de bunu biliyor. Türkiye'de hukuk yok, padişah fermanıyla yönetiliyor. Mahkemeler bu fermanlarla yönetiliyor, bu yüzden de kimse artık ciddiye almıyor" diye konuştu.

Müslim, "Biz işimizi yapıyoruz. Bu karar ile bizi yakalayamazlar. Onlar da bunu biliyor ama amaçları yarın başka devletlere ‘Biz hakkında yakalama kararı verdik, siz niye yakalayıp bize vermediniz' demek için bu kararı çıkardılar. Yoksa onlar da bu kararın uygulanamayacağını iyi biliyor" dedi.

Müslim, kırmızı bülten ile yakalanıp yakalanamayacağına ilişkin soruya ise "Bu kararı ciddiye almıyorum. Başta Avrupa olmak üzere hiç bir ülke ciddiye almaz, geçmişte de Remzi Kartal, Zübeyir Aydar için aldıkları kararlar var ortada" dedi.

0 yorum:

Yorum Gönder