24 Şubat 2017 Cuma

Ömer Çelik: "Almanya'da 9 bin mülteci çocuğu nasıl kayboldu?"

AB Bakanı Ömer Çelik, mültecilere kötü davranan Berlin'e sert çıktı: “Almanya'da 9 bin sığınmacı çocuk kayıp! Avrupa'nın en güvenli ülkesinde bu nasıl olabilir. Korkunç bir şey! Başlarına neler geldi?”

AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Türkiye'nin AB süreci ve AB'nin geleceğine ilişkin görüşmelerde bulunduğu Polonya'nın başkenti Varşova'da kendisini izleyen gazetecilere son gelişmeleri değerlendirdi.

Almanya'da 9 bin mülteci çocuğu nasıl kayboldu?

Avrupa hem sığınmacı almıyor hem de gelenlere insanca bir yaşam sunmuyor. Fransa köprü altlarında bile yatmasınlar diye buralara dev kayalar yerleştiriyor. Mültecilere yemek dağıtanları tutukladılar. Almanya'da ise daha vahim bir durum var; 9 bin sığınmacı çocuk kayıp! Avrupa'nın en güvenli ülkesinde bu nasıl olabilir. Korkunç bir şey! Başlarına neler geldi? Oysa Türkiye'deki kampları gezenler 'dünyanın standartlarını yükselttiniz' diyorlar.

Neden Muhalifleri değil de YPG'yi destekliyorlar?

Batılı dostlarımız teröre karşı tutarlı olmalı.Suriye'de işbirliği yaptığınız PYD, PKK dışındaki Kürt grupların, Araplar ve Türkmenlerin topraklarına el koyuyor. Bu ciddi çatışma zemini yaratıyor. Yarın bu gruplar PKK'ya karşı DEAŞ'ı arar, DAEŞ daha güçlü döner. Neymiş, değerlendirmelere göre başka kara gücü yokmuş orada. YPG'ye verdikleri ağır silahları, zırhlı taşıyıcıları muhaliflere verselerdi ne DEAŞ sorunu kalırdı ne de terör örgütüyle işbirliği yapmak zorunda kalırlardı. Onlar yerine muhalifler eğitilseydi, şimdiye yüz kere yapılırdı. El Bab'da mücadeleyi kim verdi? Demek ki istenirse oluyor.

Batı'da terör konusunda çifte standart var

Avrupa'da terör örgütleri konusunda çifte standart var. Türkiye DEAŞ saldırısına uğradığında Avrupa'da binaların üzerine Türk bayrağı yansıtılıyor; PKK daha kanlı terör yaptığında böyle bir şey yok! DEAŞ saldırdığında siyasiler bizzat konuşuyor, PKK saldırdığında açıklamayı sözcülerine yaptırıyorlar! O zaman da şöyle bir şey çıkıyor: Avrupa'nın canını yakmayan terör örgütü değildir!

PKK kendisini laik grup gibi sunuyor, 'Hıristiyan ve Ezidi grupların koruyucusu' gibi gözüküp bir sempati yaratmaya çalışıyor. Oysa onların da ilk hamisi Türkiye'dir. Biz hiçbir gruba önyargılı olmadık, (PYD Başkanı) Salih Müslim ile de zamanında görüştük. Ama o safını PKK'dan yana seçti.

Avrupa Fetö'ya karşı bizimle işbirliği yapmalı

FETÖ'YE KARŞI İŞBİRLİĞİ: Polonyalı muhataplarımıza 15 Temmuz ve FETÖ yapılanmasını anlattık. Onlar da işbirliğine açık olduğunu gördüm. FETÖ kendilerini gizlemek için buralardaki okullarına Polonyalı yöneticiler atamış, kiliseye ciddi bağışlar yapmış.

Yunanistan'ın FETÖ'cü 8 askeri iade etmeme kararı kabul edilemez. Yunanistan'a dostlukla bakıyoruz ve Yunanistan'dan dostluk bekliyoruz, darbeci askerlerin iade edilmemesi dostça bir davranış değildir. Ve biz bu dönemde bize verilen desteği de bu desteğin esirgenmesi konusundaki tavırları da hiçbir zaman unutmayacağız. Adamlar NATO ordusuna karşı darbe gerçekleştirmeye kalkmışlar ve bizim müttefikimiz bunu koruyor. Bunun izahı yok. Bunu hiç kimse önümüze 'Yargı kararı' diye getirmesin.

0 yorum:

Yorum Gönder