12 Şubat 2017 Pazar

Kuzey Kore balistik füze denedi

Kuzey Kore, bir kez daha balistik füze denemesi yaptı. Kore yarımadanın doğusuna doğru yaklaşık 500 kilometre mesafe kat eden balistik füzenin kısa menzilli mi yoksa orta menzilli mi olduğu henüz netleşmedi. ABD ise füzenin ‘muhtemelen’ kıtalararası özellik taşımadığını belirtti.

Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı, yerel saatle 08.00’de, Kuzey Kore’nin Kuzey Pyongan kentinden balistik füze fırlatıldığı ve yarımadanın doğusuna doğru yaklaşık 500 kilometre mesafe kat ettiği açıkladı.

Yonhap’ın haberine göre, adının açıklanmasını istemeyen Güney Koreli askeri bir yetkili de fırlatılan füzenin kısa veya orta menzilli balistik füze olabileceğini ancak bunun henüz netleştirilemediğini söyledi.

Kuzey Kore’nin balistik füze fırlatmak için Japonya Başbakanı Şinzo Abe’nin ABD’de olduğu tarihleri seçmesi de dikkat çekti.

ABD'ye meydan okudu: Füzeleri istediğimiz zaman ateşleriz

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un yeni yıl mesajında, kıtalararası balistik füze (ICBM) test etmeye çok yakın olduklarını açıklamasına ABD’li yetkililerin yanı sıra Çin ve Güney Kore’den de sert tepkiler geldi.

Kuzey Kore’nin resmi haber ajansı KCNA’ya göre, Kuzey Koreli yetkililer, 'kıtalararası balistik füzelerin test atışlarını istedikleri zaman ve lider Kim Jong-un’un istediği yerden yapabileceklerini' söyledi.

Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, füze programını geliştirilmesinde ve mevcut tabloda 'tek suçlunun ABD olduğu' ifade edildi.


Trump'tan Kuzey Kore açıklaması: Gerçekleşmeyecek

Trump, Twitter'daki ilk mesajında "Kuzey Kore, ABD'nin bazı bölgelerine ulaşma kapasitesine sahip nükleer silah geliştirmenin son safhalarında olduğunu açıkladı. Bu gerçekleşmeyecek" diye yazdı.
Trump'ın kısa mesajında tam olarak Kuzey Kore'nin iddialarını mı yalanladığı, yoksa Pyongyang yönetiminin nükleer programını engellemek için adım atacağını mı ima ettiği anlaşılmadı.

Trump 2. mesajında da Kuzey Kore'nin müttefiki Çin'e bu konuda ABD'ye yardım etmediği için sitem etti.

20 Ocak'ta yemin ederek ABD'nin 45. Başkanı olarak göreve başlayacak olan Trump, "Çin, ABD ile tamamen tek taraflı ticaretinden inanılmaz miktarda para ve zenginlik elde ediyor ama Kuzey Kore konusunda yardım edemiyor. Güzel!" ifadelerini kullandı.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un pazar günkü yeni yıl konuşmasında "En yeni teknolojiye sahip silahlar üzerindeki araştırma ve geliştirme çalışmaları ilerlemektedir ve ICBM (kıtalararası balistik füze) fırlatma hazırlıkları son aşamasındadır" demişti.

Pyongyang yönetimi 5 Eylül'de Japon Denizi'ne doğru 3 balistik füze fırlatmış, birkaç gün sonra da başarılı bir nükleer savaş başlığı denemesi gerçekleştirdiğini açıklamıştı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) bu gelişmenin ardından Kuzey Kore'ye, nükleer deneme ve füze programı nedeniyle yeni yaptırımlar uygulama kararı almıştı.

Kim Jong: Kıtalar arası füzelere çok yaklaştık

Kim, dün televizyondan yayınlanan yeni yıl konuşmasında, "En yeni teknolojiye sahip silahlar üzerindeki araştırma ve geliştirme çalışmaları ilerlemektedir ve ICBM füze fırlatma hazırlıkları son aşamasındadır" dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Anna Richey-Allen dün yaptığı açıklamada, Kuzey Kore'nin 'kışkırtıcı eylemler ve uluslararası barış ve istikrarı tehdit eden alevlendirici söylemlerden vazgeçmesini' istedi.

En az menzili 5.500 km olan kıtalararası balistik füzelerden bazıları 10.000 km yol alabilecek özellikte geliştirilebiliyor. ABD'nin Kaliforniya eyaleti Kuzey Kore'den 9.000 km uzaklıkta.


0 yorum:

Yorum Gönder