16 Şubat 2017 Perşembe

İsrailliler'den Suriyeliler'e "gizli" yardım kampanyası

Yardım malzemelerinin üzerindeki tüm İbranice etiketler ve logolar, nereden geldiği belli olmasın diye söküldü.

Suriyeli mülteciler çok yakında bağış olarak yollanmış kışlık malzemelere kavuşacak, ancak onları sıcak tutacak palto ve botların düşman ülke olan İsrail’den geldiğini hiç bilmeyecekler.

Yapılan açıklamaya göre, üç İsrailli grup tarafından toplanan 100 ton ağırlığındaki kışlık malzemenin üzerindeki tüm İbranice logo ve etiketler, alıcıları ve girişimi korumak amacıyla söküldü.

Bağışı organize eden Siyonist Gençlik Hareketi HaNoar HaOved VeHaLomed, Dror Israel Mezunlar Grubu ve Soykırımla Mücadele Derneği ‘İnsanları Sıcak Tutma Operasyonu’ girişimi çerçevesinde 3000 kutu battaniye, palto, uyku tulumu, eldiven, bot ve bilumum kışlık malzeme topladı.

Eşyalar bir toplama noktasında toplandı. Bu noktadan, projenin ortağı olan bir yardım kuruluşu tarafından mültecilere gönderilecek. Mülteciler eşyaların hangi ülkeden geldiğini bilmeyecek. Organizasyondan sorumlu bir yetkili, teslimat tarihinin ve yönteminin durumun hassasiyeti açısından açıklanamayacağını belirtti.

Dror Israel’in uluslararası işbirliklerinden sorumlu direktörü Gilad Perry, “İnsanların bağışlarından dolayı övgü almayacakları bir girişimi destekleme konusunda isteksiz olacağını düşünmüştüm. Yanıldığımı görmek beni çok sevindirdi. İnsanların cömertliği, sınırın diğer tarafındaki ‘düşman ülkede’ soğuk kışla mücadele eden insanları düşünmesi beni çok etkiledi” dedi.

2014 senesinde başlayan girişim bu sene rekor miktarda bağış topladı. Bağışlar İsrail’deki Yahudi, Arap ve Dürzi mahallelerden geldi. Perry, “Operasyonda beni en çok duygulandıran, farklı dinlerden binlerce İsraillinin insani bir amaç için güçlerini bir araya getirdiklerini görmek oldu” dedi.

Şalom Gazetesi

0 yorum:

Yorum Gönder