12 Şubat 2017 Pazar

İsrail Parlamentosu'nda "ezan yasağı" yasa tasarısı

İsrail Parlamentosundaki (Knesset) yasama komisyonunun, Knesset'te oylamaya sunmak üzere ezanın hoparlörlerden okunmasının yasaklanmasına ilişkin yasa tasarısını onayladığı bildirildi.

İsrail'de yayımlanan Yedioth Ahronoth gazetesinin haberine göre, yasama komisyonu, camilerden hoparlörle ezan okunmasının yasaklanmasını öngören ve "ezan yasağı" olarak bilinen yasa tasarısına ilişkin yeni düzenlemeleri onayladı.

Ezanın gece 23:00 ile sabah 07:00 saatleri arasında hoparlörlerden okunmasını yasaklamayı öngören yasa tasarısında, yasağa uymayan camiler hakkında bin 200 dolara ulaşan cezalarının kesilebileceği belirtiliyor.

"Gürültü kirliliğine neden olduğu" iddiasıyla camilerden hoparlörle ezan okunmasının yasaklanmasını öngören tasarının, yürürlüğe girmesi için Knesset'te üç farklı oturumda görüşülerek oylanması gerekiyor. Filistinlilerin ve İslam aleminin büyük tepkisini çeken tasarı, daha önce de birkaç kez gündeme gelmiş ancak Knesset'te oylamaya sunulmamıştı.

Bu kez ise İsrail yasama komisyonundan geçen tasarı, oylanmak üzere Knesset'e sevk edilme aşamasına geldi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da "gürültüye neden olarak insanları rahatsız ettiği" iddiasıyla ezanın yasaklanmasını öngören yasayı desteklediğini belirtmişti.

*

Bu konu Kasım 2016'da bu konu yine gündeme gelmişti. O tarihte de yoğun tepkiler almıştı. İşte o tepkilerden bazıları:

Cumhurbaşkanı Erdoğan İsrail Cumhurbaşkanı'na tepkisini iletmişti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, telefonda görüştüğü İsrail Cumhurbaşkanı’na ‘ezan yasağı’ tasarısı konusunda uyarıda bulundu. Rivlin de “Hassasiyetinizi anlıyorum. Herkese ibadet özgürlüğünü sağlamaya devam edeceğiz” karşılığını verdi.

Mescid-i Aksa İmamı: Ezandan rahatsız olan defolsun

Kudüs Yüksek İslami Heyeti Başkanı ve Mescid-i Aksa İmamı Şeyh İkrime Sabri, Kudüs'ün Allah ve Resulü'ne iman edenlere miras bırakıldığının Kur'an'da vadedildiğini belirterek, 'Barış söylemi, bu işgalci güç için bir safsatadan ileri geçmiyor. İsrail, Filistin'i kantonlara ayırmaya çalışıyor.' diye açıklamada bulunmuştu.

Diyanet İşleri Başkanı'ndan İsrail'e tepki: Bunu kabul etmek mümkün değil

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, İsrail'in camilerden hoparlörle ezan okunmasının yasaklanmasını öngören yasa tasarısına ilişkin, 'İslamın ve Kudüs'teki Müslümanların varlığını inkar manasına gelir. Ezanı yasaklamak, Müslümanların ve İslam'ın tarih boyunca Kudüs'teki varlığını inkar manasına gelir. Bunu kabul etmek mümkün değildir.' değerlendirmesini yapmıştı.

0 yorum:

Yorum Gönder