12 Şubat 2017 Pazar

Fransız polisinin aşırı şiddetine Paris'te öfkeli gösteri

Pek çok kez ölümlü şiddet vakalarıyla gündeme gelen Paris polisi bu sefer de cinsel saldırı ve tecavüz suçu nedeniyle protestoların hedefi oldu.

Fransa'nın başkenti Paris'in banliyölerinden Bobigny'de Cumartesi öğleden sonra polis şiddetine karşı gösteri düzenlendi.

Bobigny Mahkemesi önünde toplanan 2 bin kişi, geçtiğimiz hafta bir polisin Theo L. adlı 22 yaşındaki bir gence yönelik copla gerçekleştirdiği cinsel saldırıyı protesto etti.

​Göstericiler 'Theo'ya adalet', 'Polis tecavüz ediyor', 'Polis masumları öldürüyor' pankartları taşırken, akşam saatlerinde göstericiler ile polis arasında çatışma çıktı.

Bazı göstericiler, RTL radyosuna ait bir aracı ve bir kamyoneti yaktı.

​Molotofkokteyli atan protestocular bir restoranı tahrip etti.

Theo isimli gence coplu tecavüz

Fransa'nın başkenti Paris'in kuzey banliyölerinin birinde, 4 polis memuru 22 yaşındaki bir gence copla tecavüz etmekle suçlanıyor.

Theo isimli gencin 60 gün iş göremez raporu aldığı saldırıya ilişkin 4 polisin açığa alınmış, polislerden biri hakkında "cinsel saldırı", diğerleri için ise "kasti şiddet" suçundan soruşturma başlatılmıştı.

Cumhurbaşkanı François Hollande, Theo'yu tedavi gördüğü hastanede ziyaret ederek sorumluların hak ettikleri cezaya çarptırılacağını açıklamıştı.


Sosyal medyadaki tepkiler0 yorum:

Yorum Gönder