16 Şubat 2017 Perşembe

AB'ye kaçak göç azaldı, Akdeniz'de ölümler daha da arttı

Avrupa Birliği'nin sınır koruma kurumu Frontex, birlik sınırlarına yasadışı giriş yapan göçmen sayısında büyük ölçüde Türkiye'yle yapılan anlaşma sayesinde yüzde 72 düşüş olduğunu açıkladı.

2016'da AB topraklarına 500 bin kişinin kaçak girdiğini açıklayan kuruluş, asıl azalmanın Türkiye-Yunanistan hattının kullanıldığı Doğu Akdeniz rotasında gerçekleştiğini belirtti.

Bu sayı, 1,8 milyon kaçak girişle göçmen krizinin zirve yaptığı bir 2015'e göre büyük bir azalma anlamına geliyor.

Azalmada en büyük rol AB'nin Türkiye'yle yaptığı göçmen anlaşması ve Yunanistan'ın daha saldırgan bir tutum sergilemesi olmuştur. Yunanistan'ın son üç ayda 4000 mülteciyi botlara bindirip Meriç nehri üzerinden "geriye itme" denilen bir yöntemle zorla Türkiye'ye gönderdiği belirtiliyor.

Yunanistan'ın bu agresif tutumu, göç güzergâhının Libya-İtalya rotasının kullanıldığı Orta Akdeniz'e kaymasına sebep oldu. Sadece Arap ülkelerinden değil başta Nijerya olmak üzere Batı Afrika'dan da yoğun bir göç olduğu bildiriliyor.

Ne var ki Orta Akdeniz'deki durum göçmenler için daha da tehlikeli. Uluslararası Göç Örgütü’ne göre geçen yıl Akdeniz’de bu güzergâhtan Avrupa'ya geçmeye çalışan 4.600 kişi hayatını kaybetti.

Frontex, Akdeniz’de mülteci ölümlerini önlemek için daha fazla kurtarma gemisinin seferber edilmesine rağmen Libya-İtalya rotasında boğularak can verenlerin sayısının rekor seviyeye yükseldiğini belirtti.

Bunun üzücü bir paradoks olduğunu ifade eden Frontex Direktörü Fabrice Leggeri insan kaçakçılarının bu tehlikeli botlara her geçen gün daha çok göçmeni bindirdiğini söyledi: “Şu anda çok küçük botların ya da balıkçı teknelerinin taşıdığı göçmen sayısı artmış durumda. Bu yıl bu tekneler ortalama 160 göçmen taşırken, 2015’te her teknede yaklaşık 100 göçmen bulunuyordu.”0 yorum:

Yorum Gönder