10 Şubat 2017 Cuma

Abbas Güçlü: "Okulsuz eğitim"

Eğitim sistemimizi ciddiye almıyorsunuz ama geleceği çok önceden gördüler!

Fütüristler, fazla değil, 20 yıl içinde, eğitimin dört duvardan kurutulacağını, sınıf, okul, kampus kavramlarının değerini kaybedeceğini söylüyorlar. Yani öğretmen ve okula dayalı klasik eğitimin yerini, içinde robotların da, yapay zekânın da olacağı sanal eğitimin alacağını söylüyorlar.

Bizimkiler de, bu öngörüleri, çok önceden gördükleri için, biraz da “Şu okullar olmasa Maarifi ne güzel idare ederdim” diyen Osmanlı Nazırı’nı yanlış anladıklarından olsa gerek, okulsuz eğitime çok önceden başladılar ve bu konuda dünya liderliğine soyundular!

Çin’den sonra okulsuz eğitimde, yani açık ve uzaktan eğitimde iki numarayız!..

Öğrenci sayımız, üniversitelerde, örgün öğretime gidenleri aştı. 6 milyon yükseköğrenim öğrencisinin yarıdan fazlası açık öğretimde. Uzaktan eğitime devam edenlerin sayısı da hızla artıyor!

Daha da komiği, zorunlu temel eğitimdeki açık öğretim öğrencilerinin sayıları da artık milyonlarla telaffuz edilmeye başlandı ki, dünyanın bir başka yerinde böylesine bir örnekle karşılaşamazsınız.

Açık ve uzaktan öğretim, dünya genelinde, çalışmak, meslek değiştirmek ya da farklı bilgiler edinmek isteyen ya da zorunda kalan yetişkinler için geliştirilen bir sistemken, biz de daha çok, okuma çağındaki öğrencilere yönelik hale geldi.

Açık ya da uzaktan eğitime girmek çok kolay ama mezun olmak, Harvard’dan mezun olmaktan daha zor! Çünkü motivasyon, öğretme teknikleri ve öğrenme arzusu çok düşük!.. Yararsız mı, kesinlikle hayır ama her şey gibi bunun da suyunu çıkarttık!. Umarız bu konuda daha ciddi çabalar gerçekleşir.

http://www.milliyet.com.tr/yazarlar/abbas-guclu/okulsuz-egitim-2393522/

0 yorum:

Yorum Gönder